Briard Klub Herding Challenge 2016

IHT 1

IHT 2

II. Mistrovství FCI Tradičních plemen psů 2016

Sváteční prodloužený víkend 27.-30.10.2016 patřil v Dajaveře již druhým rokem tradičním plemenům psů a jejich práci s ovečkami. Pozvání přijal zkušený rozhodčí z Francie pan Philippe Heintz.

Čtvrtek 27.10. a pátek 28.10. patřil závodům v nejvyšší kategorii – IHT 3 se zadáváním titulů CACT. Během dvou dní se na velmi zajímavé trati vystřídalo 18 týmů. Pro každého bylo připravené 15-ti hlavé stádo oveček, které si závodník musel vyvést sám ze stáje, přes areál zemědělského družstva pokračovat dál přes silnici a částí vesnice až na louku, kde na něj čekaly překážky. První z nich byl tzv. „maltézský kříž“, následovalo zapasení oveček ve vyznačeném prostoru. Poté se psovod přemístil k nedalekému nákladnímu přívěsu, zatímco pes musel ovečky v zapasení hlídat, na pokyn rozhodčího psovod dal psovi příkaz k přivedení oveček a jejich naložení na přívěs. Jakmile byly všechny ve vleku, mohli je opět vyložit a následovalo chycení označené ovce. Po těchto úkolech se stádo mělo opět převést do areálu zemědělského družstva, kde proběhlo míjení vozidla. Posledním úkolem bylo přivedení stáda trychtýřem zpět do stáje. Trať byla postavena v reálných podmínkách, přesuny oveček probíhaly po opravdových cestách a silnicích, míjelo je auto a vše bylo postaveno tak, aby celý trial co nejvíce odpovídal reálným podmínkám ovčácké práce. Závodníci předvedli krásné, vyrovnané výkony. Zlatou medaili nakonec obhájila A.Rosiak (Pl) s Kalimerem Perla z Polabí (SHE), stříbrnou medaili vybojovala E.Štemberová s Ado Haaye Bonermo Vemsilumpa (HHK) a bronzovou J.Kvasnicová s Berrym Bohemia Checko (Auo). A protože kategorie IHT 3 byla dvoudenní, vyhlašoval se nejlepší pes každého dne. Cenu navíc „Best run of the day“ si tak odnesly ve čtvrtek Eva Štemberová, v pátek pak Aleksandra Rosiak.

V pátek 28.10. probíhaly zároveň zkoušky ZVOP a HWT na malé pastvině, kde druhá rozhodčí, Helena Muzikářová, za dopoledne posoudila 6 HWT a 13 zkoušek vloh ovčáckého psa. Několik málo ZVOP a HWT se také odešlo v sobotu a v neděli, vždy po skončení trialů. Zde se již účastníci setkali s hlavním rozhodčím – P.Heintzem.
V sobotu 29.10.2016 se postavilo na start obdobně postavené trati, jako tomu bylo v předchozích dnech v IHT 3, 14 závodníků v kategorii IHT2. Opět měli závodníci možnost vést 15 oveček ze stáje po reálné cestě a jako překážka na ně čekal trychtýř. Byť se některé týmy setkaly s touto situací poprvé, všichni startující prošli velmi hezky připravenou trať a nevznikly žádné kolize. První místo obsadila K.Schánělcová s Airin Ambrasion (HHK), druhé A.Rosiak (Pl) s Jadranem Asta Canina (BC) a třetí A.Kölerová s Just Magical Tervueren at Yassalen (BOT).

Poslední závodní den – neděle 30.10. patřila kategorii nejnižší – IHT1 s 12 startujícími. Celý trial se již odešel na oplocené pastvině, ale opět měli závodníci možnost startovat s 15-ti ovečkami. I v této nejnižší kategorii byly podávány velmi hezké výkony a myslím, že mnoho závodních týmů budeme v příštím roce potkávat již v IHT 2! O velmi vyrovnaných výkonech mluví i bodové rozlišení na stupních vítězů, kdy medailové pozice dělil vždy jen půlbod! Zlato nakonec vybojovala A.Bartošová s Larrou Krosanda (CP), stříbro I.Machatá s Adwin Elite Look Sunchinewood (Auo) a bronz A.Szymaniak (Pl) s Naughty Black z Kovárny (BOG).

Tyto závody byly také zpestřeny zadáváním ceny rozhodčího. V IHT 3 a 2 byly ceny uděleny za nejlepší zastávky, které byly v naprosté většině provedeny s větší bodovou ztrátou a tak rozhodčí vyzdvihl závodníky, kteří zastávky provedli nejlépe. V IHT 3 cenu získala Ž.Janatová s Cesmínou z Gröbovské vinice (She), v IHT 2 pak A.Kölerová s Just Magical Tervueren at Yassalen (BOT).
V kategorii IHT 1 získala cenu rozhodčího O.Hejhalová s Celeste Heli Gopo (CK) za nejlepší linie a inteligenci provedení stáda tratí.

Celý čtyřdenní trialový maraton probíhal v duchu boje o tituly Klubových mistrů. Jsme velmi potěšeni, že se k této akci přidalo hned 5 klubů, které zastřešují tradiční plemena psů. Jen díky této podpoře jsme mohli pozvat velmi kvalitního zahraničního rozhodčího. Velmi děkujeme těmto klubům za důvěru a podporu pasení a svých členů v tomto mladém kynologickém sportu! Děkujeme KCHBC, KCHCS, Sheltie Club CZ, Spolek chovatelů Slovenských čuvačů a Briard Klub ČR!

Klub Chovatelů Bearded Collií zadával titul mistra klubu 2016 v kategorii nejvyšší – IHT3. Pro letošní rok titul Mistra KCHBC obhájila a odvezla si domů zpět krásný putovní pohár M.Dušková s Be My Joy Anarinya, titul Vícemistra obdržela L.Náplavová s Diamond Rose Anarinya.
V nejvyšší kategorii také zadával titul Klub Chovatelů Kolií a Sheltií. Titul Mistr KCHCS získala E.Černá s Barossou z Bučávky, vícemistriní se stala Ž.Janatová s Cesmínou z Gröbovské vinice. Titul nejlepšího psa byl udílen také v kategoriích IHT 1 a 2. Za Krátkosrstou kolii to byly L.Řezníčková s Holly Witch of Bohemia Balada v IHT2 a O.Hejhalová s Celeste Heli Gopo v IHT1, za Šeltii V.Kučeriková s Big Biaggi z Bučávky v IHT2 a T.Skokánková s Deuce Sparks of the Tempest v IHT1.

Briard Klub ČR udílel titul Mistr Klubu v kategorii IHT 2. Po velmi pěkném výkonu titul získala J.Šerkopová s Brianem Badria´s Darling, vícemistrem pro tento rok je M.Zahradníková s Aido Enigmatic Hero. Nejlepší v IHT 1 byla D.Křivková s Xalia Dalido, která zároveň vyhrála Briard Klub Challenge za nejvyšší bodový zisk ze všech startujících. Na druhém místě v IHT 1 byla M.Mikulová s Laurou Heaven Devil a třetí S.Procházková s Jacqueline Heaven Devil.

Sheltie Club CZ má svého mistra také z kategorie IHT2. Pro letošní rok jím je M.Hejduková s Let´s Dance Perla z Polabí. Klub ovšem myslí na všechny Šeltičky a tak si každý účastník, byť nečlen klubu, za svůj start domů odvezl spoustu věcí!

Stejně jako loni uspořádal Spolek chovatelů Slovenských čuvačů pro své plemeno samostatný mistrovský běh. Jsme této myšlence velmi nakloněni, protože práce Slovenských čuvačů je trochu odlišná od práce ovčáckých plemen. Na start se postavilo celkem 5 týmů. Trať byla oproti předchozímu ročníku již náročnější a delší. Titul Mistra Klubu obhájila K.Brtníková s Brianem od Čertova kopýtka (v závodu 1.místo), 1.vícemistrem se stala M.Dobešová s Chelsey Bílé království (v závodu 2.místo) a 2.vícemistrem Eirin ze Smrčkova dvora (v závodu 5.místo). V závodu se shodou bodů obsadil 3-4. Místo P.Šourek se svými 2 psy – Ajkou Janin ranč a Akimem Jizerský les.
Na tyto trialy, které trvaly 4 dny a na startu se vystřídalo celkem 81 startujících, navazovalo dvoudenní školení s P.Heintzem. Každý den si tak mohlo 8 psů zatrénovat pod vedením jednoho z nejzkušenějších trenérů pasení. Jak bylo v propozicích avizováno, školení bylo zaměřeno na podání co nejlepšího výkonu psa v trialu a provedení trialu s co možná nejmenší ztrátou bodů. Philippe Heintz s pečlivostí, zkušeností a pozitivními tréninkovými metodami přistupoval individuálně ke každému účastníkovi školení. Po praktické části vždy následovaly teoretické přednášky, spousta rad, řešení, nápadů, výcvikových metod. Část školení jsme také věnovali trialům z pohledu rozhodčího, rozboru řádů FCI, rozdílnosti jednotlivých FCI plemen psů. Na své si také přišli přítomní rozhodčí pasení, kteří měli možnost, stejně tak jako všichni účastníci a diváci klást nekonečné množství otázek,
na které Philippe Heintz s trpělivostí a energií sobě vlastní odpovídal. Prostě úžasné a velmi přínosné zakončení 6-ti denního pasecího maratonu!

Díky generálním sponzorům celé akce si každý účastník dovezl domů nějakou tu maličkost, vítězové byli takřka zavaleni krásnými cenami a závodníci byli odměňováni až do 7.místa! Děkujeme Fitmin.cz – výrobce superprémiového českého krmiva, Profizoo.cz – internetový obchod pro domácí mazlíčky, Perník Janoš – ty nejkrásnější a nejlahodnější pardubické perníčky. Za mediální podporu děkujeme Working-dog.eu. Speciální poděkování patří také naší zastřešující organizaci Spolek pasení Cz za podporu akce a školení ve formě finančního příspěvku. Velké díky také patří oběma rozhodčím za jejich posuzování a přístup! A opravdu obrovské díky patří mému organizačnímu dream teamu za skvěle odvedenou práci, bez Vás by akce u nás v Dajaveře nebyly tím, čím jsou!
II.Mistrovství FCI Tradičních plemen psů 2016 je za námi. Jaké jsme si to udělali, takové jsme to měli. A jaké? No přeci nejvíc nejlepší!! Závodníci brali trať a ovečky jako výzvu, bojovali sportovně a fér, vzájemně se podporovali, fandili si a hecovali se, zkrátka akce jak má být!

Děkujeme všem za přízeň v roce 2016 a budeme se těšit opět na shledání v závodní sezoně 2017!